Projekty bungalovů: jaké jsou výhody a nevýhody?
Máte v plánu postavit si vysněný domeček a přemýšlíte, zda si vybrat bungalov nebo patrový dům? Představíme vám hlavní výhody a nevýhody bungalovů, které můžete zohlednit při vybírání projektu domu.
Čím je bungalov specifický?
Bungalov je dům, který se rozkládá pouze na přízemí. Půdorys musí být tedy vhodně rozvržen, aby byly jednotlivé místnosti propojené a také, aby byli od sebe rozumně vzdáleny. Bungalovy dávají majitelům podstatně větší volnost při rozhodování, jak a kde budou jednotlivé místnosti rozvrženy. Díky jednopodlažní domu se častokrát obyvatelé spolu více setkávají, než kdyby byly ,,roztroušeni“ po několika patrech.
Zároveň máte jako budoucí majitelé širší možnosti při výběru střechy, protože si mohou vybrat z několika typů, které jsou pro bungalov vhodné, jako například pultová, plochá nebo sedlová střecha. Pokud byste ocenili více úložného prostoru, zvolte sedlovou střechu, díky které získáte menší půdu.
Jaké jsou tedy výhody bungalovu?
- Dům bez schodů
Už ze samotné specifikace bungalovu vyplývá, že minimálně pro starší lidi budou bungalovy příjemnější, protože nebudou muset dennodenně čelit schodům. Pokud tedy předpokládáte, že byste ve svém budoucím domě chtěli žít i během stáří, zvažte, zda pro vás nebude pŕíjemnější bungalov než patrový dům.
- Rychlost stavby
Kromě toho, že stavba jednopatrového domu je jednodušší, mnoho architektonických kanceláří nabízí bungalovy mezi svými projekty domů. To pro vás představuje rychlé získání projektu, zvláště pokud vám bude projekt bungalovu sedět na pozemek a nebudete v něm chtít dělat velké dodatečné úpravy. Následně stačí dohodnout se se stavební firmou, která vám dům podle projektu postaví. Záleží od profesionality firmy jak dlouho bude stavba trvat, ale určitě ušetříte čas tím, že si vyberete hotový projekt a nenecháte si vytvořit projekt na míru. Pokud však žádný projekt nebude splňovat vaši představu, budete si muset nechat udělat projekt na míru.
Jaké jsou nevýhody bungalovu?
- Cena pozemku
Cena pozemku pro bungalov bude záviset na tom, jak velký bungalov a zahrádku byste chtěli. Nevýhodou je, že pokud chcete dům s více metry čtverečními, budete potřebovat větší pozemek jako při patrovém domě. Pokud byste se zároveň spokojili s menší zahrádkou nebo okolím domu, počítejte při pozemku s rozlohou 120 m2 s bungalovem s obytnou plochou 100 m2.
- Potřeba vhodného pozemku
Bungalovy je nutné stavět na rovinatém pozemku, aby byla stavba jednodušší bez zbytečných dodatečných nákladů. Také nemůže být příliš úzký. Šířka pozemku musí být většinou alespoň 10,5 m. Nejužší projekty bungalovů, které najdete v katalozích architektonických kanceláří mají minimálně 6,5 metru. Potřebujete tedy odstup minimálně 2 metry z každé strany. Také záleží, jak budou orientována okna – jestli do obytných místností nebo do volného prostoru, případě stěny.
Zdroj obrázku: Bigstockphoto.com