Dřevěný zahradní nábytek- jaký vybrat a jak o něj správně pečovat
Ať už žijete ve městě, nebo na vesnici, určitě si rádi sednete ke své oblíbené ranní kávě, k dobré knížce po obědě, případně ke grilování steaků s přáteli venku na zahradě, nebo na terase. Nic neoživuje duši tak, jako čerstvý vzduch a svítící slunce spolu s dobrou společností naší rodiny, přátel a zvuků okolní přírody. Pro tyto příležitosti je ideálním prvkem zahradní nábytek, který se v dnešní době vyrábí z mnoha různých materiálů- my si dnes řekneme více o klasice nad všechny klasiky a to o dřevěném zahradním nábytku. Není totiž dřevo jako dřevo, takže nákup takového nábytku, stejně jako péče o něj, má svá specifika.
Zvolit exotické dřevo, nebo vyrobit nábytek svépomocí ze zbytků prken?
Pod pojmem dřevo si většina z nás vybaví stromy rostoucí v našich lesích- tzn. smrk, modřín, borovice… Ale tyto stromy nejsou pro výrobu zahradního nábytku příliš vhodné, protože mají jen velmi malou odolnost proti hnilobě a rozkladu. Nicméně existují 2 skupiny lesů, které jsou především vhodné pro výrobu zahradního nábytku- jsou to “pražce“ a tropické lesy.
Pražce zahrnují bílý dub, třešeň, ořešák černý a trnovník akát… Dřevo z těchto stromů obsahuje fyzické bariéry proti hnilobě přímo v pórech. Je u nich ale nutno počítat s vyšší cenou, takže jsou častěji používány pro stylový interiérový nábytek.
Pro výrobu zahradního nábytku jsou asi nejvhodnější tropické druhy tvrdého dřeva- především pak teak a mahagon. Tato tropická dřeva jsou velmi tvrdá, mají vysokou hustotu a odolnost proti povětrnostním vlivům, takže se ve velké míře využívají právě pro výrobu zahradního nábytku.
Péče o dřevěný zahradní nábytek
Je nutno brát v úvahu, že dřevo je přírodní materiál, na který na Vaší zahradě působí horko i chlad, kyselé deště a podobně, takže vyžaduje alespoň minimální péči, aby dobře vypadalo a bylo v dobré kondici. Neošetřené dřevěné židle a stoly chytí po nějaké době bělavou patinu, kterou je vhodné jednou za rok odstranit jemným smirkovým papírem zrnitosti 150 nebo 180. Tím se povrch spojí a bude se dále eliminovat jakékoliv větší oddělování vláken, které je nepříjemné nejen z hlediska vzhledu, ale může též způsobit zadření třísky. Také se ukáže opravdová přírodní barva dřeva a celý nábytek omládne. Dřevěný nábytek, který byl ošetřený ochranným olejen, obrousíme stejným způsobem a znovu ošetříme vhodným olejem určeným pro dřevěný zahradní nábytek.
Všechen nábytek kromě jednoho se mi vždy hrozně rychle zničil, i když jsem natírala i sto šest. Jen umělý ratan, který mám teď mě ještě nezklamal. A to je zrovna nábytek o který se vůbec nemusím starat, jen odnesu na zimu domů polštářky. A je moc pěkný.