Co bylo v minulosti typické pro výtvarnou školu Bauhaus?

Bauhaus je kromě jiného označení pro výtvarnou školu, která ovlivňuje bydlení a design i v současné době. V tomto článku vám prozradíme, jak to na této škole v minulosti chodilo a jaké důležité osobnosti zde působily.

Co je to vlastně Bauhaus

Výtvarná škola Bauhaus vznikla v roce 1919 v Německu a v té době symbolizovala jednu z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby. Vznikla přitom díky sloučení Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru. 

Uplynulo pět let od jejího založení a škola byla přesunuta do Desavy, kde byla v plném provozu až do roku 1932. O rok později byl její provoz ukončen, a to kvůli tehdejší vládě nacistické strany. 

Budovu Bauhausu můžete obdivovat i v současné době, kdy je považována za významné architektonické dílo. Uvnitř se nachází propracované dekorace a nechybí ani zajímavá retro Bauhaus svítidla

Jak to v této škole chodilo

Zakladatelem školy Bauhaus byl Walter Gropius, který zároveň působil i jako její ředitel. V rámci své práce se přitom soustředil na to, aby ve škole shromáždil v té době perfektní umělce. Ti se zpočátku orientovali především na řemeslo a ruční práce. Bauhaus totiž při výuce realizoval konkrétní projekty, čímž se v té době výrazně lišil od ostatních škol. 

Důraz byl kladen především na takzvaný Vorkurz. Jednalo se o práci v dílnách. Škola se snažila být maximálně otevřená novým poznatkům a názorům. 

Na škole působil i jeden československý umělec – Karel Taige. Z dalších umělců můžeme jmenovat například Marckse, Feiningera, Ittena a Muchea.

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.