K určování kyselosti slouží pH metry. Existují různé typy přístrojů
Zjišťování pH patří k spolu s určováním váhy a teploty k základním parametrům, které se u látek měří. K určování kyselosti dochází u různorodých typů vzorků, kapalných i tuhých, s různě vysokým podílem pevných látek.
Nesetkáme se s ním přitom jen v laboratořích při teoretických pokusech. Měření pH je klíčové i medicíně, kosmetice či potravinářském průmyslu. Stejně tak je nutno zjišťovat kyselost půd, podzemních i povrchových vod, vody v plaveckých bazénech, barev a laků.
pH metry
K určení toho, zda je daná látka kyselá, zásaditá či neutrální, slouží takzvané pH metry. Tyto laboratorní přístroje sestávají z elektrody, pomocí které se pH měří, a z kalibračních roztoků (takzvaných pufrů).
Samotné pH metry mohou mít i vedlejší funkce, například paměť. Často zahrnují USB rozhraní a vestavěnou tiskárnu – obojí usnadní přístup k naměřeným datům.
Přístroje mohou být buď stacionární pro měření a dokumentaci v laboratořích, nebo přenosné, tak aby je bylo možno využít i v terénu. V takovém případě bývají obvykle vodotěsné proti stříkající vodě i ponoření a odolné vůči nárazům. Vzhledem k tomu, že jsou v současné době na trhu k dispozici i kapesní pH metry, manipulace s touto technikou nebývá nijak náročná.