Pasivní domy. Ještě pořád nevíte, co přesně to znamená a jaké jsou jejich výhody

Ať už z důvodu uvědomění a starosti o naši planetu nebo čistě z ekonomických důvodů, roste u nás zájem o ekologicky šetrné a energeticky úsporné bydlení. A mezi takové patří i takzvané pasivní domy. Ty jsou navrženy tak, aby využívaly co nejméně energie na vytápění a chlazení, a přitom poskytovaly vysoký komfort bydlení. Jak ale takový pasivní dům funguje a jaké výhody nabízí?

Jak vlastně fungují pasivní domy?

Pasivní dům se staví s důrazem na maximální energetickou účinnost. Hlavními prvky, kterých si na nich můžete všimnou je vynikající tepelná izolace, kvalitní okna s trojitým zasklením a kontrolovaný systém ventilace s rekuperací tepla. Díky tomu si dům udržuje stabilní vnitřní teplotu po celý rok, aniž by byla potřeba klasického vytápění nebo klimatizaci. Místo toho využívá vnějších a vnitřních zdrojů tepla. Těmi můžou být sluneční paprsky, teplo z domácích spotřebičů nebo dokonce i tělesná teplota jeho obyvatel. Výsledkem je pak velmi nízká spotřeba energie. Dobře konstruovaný dům má obvyklou spotřebu kolem 15 kWh/m² ročně. A to je podstatně míň, než jsme zvyklí u běžných domů.

Výhody pasivních domů

Jak už bylo řečeno, je jednou z hlavních výhod pasivního domu jejich nízká energetická náročnost. Další výhodou je samotný komfort bydlení. Díky stálé vnitřní teplotě a přívodu čerstvého vzduchu je bydlení v takové nemovitosti zkrátka příjemné. V domě je pořád teplo, nemusíte se bát vlhkosti a ani zbytečného průvanu.  Kromě toho jsou pasivní domy ekologické, protože mají nízkou uhlíkovou stopu a ve většině případů využívají obnovitelné zdroje energie. Pasivní domy jsou převážně napájené pomocí solárních panelů nebo tepelných čerpadel.

Dřevěnice jako ekologická alternativa

Zbavte se představy, že pasivní domy musí mít podobu pouze novodobých kostek a chladných budov z betonu a kovu. Moderní dřevěnice mohou být také navrženy jako pasivní domy. Tím v sobě navíc kombinují výhody dřeva, které má vynikající tepelnou izolaci, ekologický přístup a příjemné vnitřní klima s nízkou energetickou náročností. Takové domy, které jsou postavené podle pasivních standardů, navíc přispívají k udržitelnosti právě díky použití obnovitelných materiálů – tedy dřeva a tím také k ještě menší ekologické stopě.

Investice do budoucnosti

Ačkoliv je výstavba pasivního domu, potažmo dřevěnice, na začátku nákladnější než stavba běžného bungalovu, je to investice, která se vám začne okamžitě vracet díky úsporám na energiích. Pasivní domy zvyšují hodnotu nemovitosti, jsou odolné proti změnám počasí a bydlení v nich je po celý rok příjemné a dokonce i zdravější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.