Smrk pichlavý ve vaší okrasné zahradě: Jaké jsou jeho nároky a kde nejlépe vynikne?

V okrasné zahradě by neměl chybět ani originální tvarovaný strom, který všechny návštěvníky zaujme. Jednu z možností symbolizuje smrk pichlavý a jeho kultivar Hoopsii. Ten vyniká zejména svým modravě stříbrným zbarvením, díky kterému se stává čím dál oblíbenější součástí zahrad.

Odkud smrk pichlavý pochází

Smrk pichlavý byl objeven již v roce 1862 v západní části Severní Ameriky. Zde je hojně rozrostlý zejména v horských smíšených lesích, na březích řek a bažinatých místech. Tato dřevina se přitom do Evropy dostala krátce po svém objevení.

Nyní se můžeme se smrkem pichlavým setkat například na Krymu nebo Kavkazu. Velmi rychle přitom zdomácněl i u nás. Díky již zmiňovanému modravě stříbrnému zbarvení jehlic si u nás vysloužil lidovou přezdívku smrk stříbrný.

Odrůda Hoopsii přitom pochází z Německa. Dorůstá výšky 12 až 15 metrů a šířky 3 až 4,5 metrů. Růst tohoto kultivaru je však velmi pomalý. V 10 letech může mít jen něco málo přes dva metry. Na první pohled si jistě všimnete jeho velmi hustého a pravidelného zavětvení. Jeho široce rozložené větve jsou přitom ke kmeni v pravém úhlu.

Kultivar Hoopsii je nenáročný na pěstování

Odrůda Hoopsii je neobyčejně přizpůsobivá. Není nijak náročná na půdu, daří se jí v sušších i vlhčích půdách. Jen je třeba se vyhnout trvalému přemokření půdy. Přednost dává spíše neutrální až lehce kyselé půdě.

Ideální umístění kultivaru je na plném slunci s vlhčím mikroklimatem. Nevadí mu ani znečištěné ovzduší nebo růst v blízkosti průmyslových oblastí. Je mrazuvzdorný až do teploty -35 °C.

Vynikne jako solitéra i součást kontrastní výsadby

Díky popsaným vlastnostem patří odrůda Hoopsii mezi čím dál vyhledávanější kultivary smrku pichlavého. V zahradě vynikne jako solitéra i součást výsadby. Vsadit můžete například na kontrast a vysadit tento smrk pichlavý společně s červeným nebo růžovým porostem. Skvěle bude vypadat i před živým plotem z tisu nebo zeravu.

Pokud se rozhodnete pro tvarování jako bonsaj, rozhodně nešlápnete vedle. Umístit jej pak můžete u vstupu do domu, vedle solitérního kamene nebo v zajímavé nádobě na terase.

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *