Usnadněte si cestu k novým záhonům!

Je složitější zakládat záhony na úplně holém pozemku, nebo kultivovat starou a neudržovanou zahradu? Oboje vás bude stát čas a energii, ale je pravda, že první varianta bude o něco míň pracná. Na druhou stranu, staré zahrady mají svého genia loci a to je velké lákadlo. Jak postupovat při kultivaci takového pozemku, když chcete mít na zahradě kromě trávníku okrasné a užitkové záhony? Přečtěte si naše tipy, naplánujte jednotlivé kroky a uvidíte, že vám práce půjde od ruky!

Nejen víno potřebuje jižní svahy

Než začnete na Pinterestu hledat inspiraci na ty nejkrásnější květinové záhony, zjistěte si orientaci pozemku. Pokud bude spíš na sever, znamená to, že si moc slunce neužijete. Druhá důležitá věc, kterou byste měli zvážit před zakládáním záhonů, je kvalita půdy. Jiné druhy budete pěstovat na lehkých písčitých půdách, jiné na těžších jílovitých.

První kroky k novým záhonům

Pokud se aktuálně brodíte travním porostem, kde není ani náznak záhonů, čeká vás napřed pár hodin se sekačkou v ruce. Berte to pozitivně, děláte nejen něco pro své zdraví, ale i pro zdraví vaší zahrady. Posekaná tráva je skvělý základ pro mulč a ten se vám při zakládání záhonů bude hodit.

Teprve až bude tráva jen několik centimetrů vysoká, zjistíte, kolik prostoru na zahradě máte. Pak už si můžete rozvrhnout pozici záhonů. Doporučujeme vykolíkovat si plochy a natáhnout mezi kolíky provázky, abyste si to dokázali líp představit. Ideální šířka užitkového záhonu je cca metr, maximálně metr a půl, protože potřebujete pohodlně dosáhnout doprostřed z jedné i druhé strany. Okrasné záhony můžou být i mnohem větší, záleží, co na nich vše budete chtít pěstovat.

Zbavte se plevele díky netkaným a školkařským textiliím

Z vybrané plochy musíte odstranit vrchní vrstvu půdy, kde jsou drny, aby tam nezůstaly ani kořínky. Tráva a další plevel jsou velmi vytrvalé a mnohem životaschopnější, než zelenina, kterou tam vysejete. Když odstranění plevele odbudete, čeká vás hodně slabá úroda.

Velkým pomocníkem v boji proto pleveli jsou netkané textilie. Na zeleninové záhony se hodí spíš ty nízkogramážní, ale pokud sázíte okrasné stromky a keře, dejte přednost agrotextiliím, které mají 100g/m2 . Najdete je pod označením školkařské, protože se často používají v lesních školkách. Inspirujte se od profíků! Ti ví, že vysokogramážní textilie mají delší životnost a budou zabraňovat růstu plevele několik let.

Při pokládání si dopředu rozvrhněte, kde budou zasazené keře, stromky nebo velké trsy trávy a květin. Tam pak vyřízněte otvor (do kříže), a zasaďte požadovanou rostlinu. Školkařské textilie jsou skvělé i jako podklad pod mulč nebo kačírek, takže vaše zahrada bude vždy vypadat upraveně.

Chcete si ulehčit práci a zbavit se plevele na zahradě? Pořiďte si školkařské textilie u firmy Agrotex a vytvořte si záhony, které vám budou dělat radost nejen tím, že budou krásné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.