Jak zvýšit schopnost půdy na vaší zahradě udržet vláhu?
Většina zahradníků zřejmě ví, že základem úspěchu při pěstování čehokoliv je kvalitní a dobře prohnojená půda s dostatkem živin, která poskytne rostlinám odpovídající prostředí pro jejich vývoj, ale také dokáže zadržet vláhu, která se do ní dostane deštěm či zálivkou. Jak půdu na svojí zahradě v těchto vlastnostech podpořit a vylepšit tak její vlastnosti?
Čím více humusu, tím lépe
Každý rok na podzim je potřeba půdu na zeleninových i květinových záhoncích pořádně nakypřit rytím a zároveň jí dodat živiny. Nebojte se do ní zarýt všechny organické zbytky ze zahrady či kuchyně. Máte-li kompostér, rozhodně jej při rytí do záhonků vyprázdněte. Úrodná půda by měla být provzdušněná a krásně kyprá. Právě takový typ půdy je potom schopen dobře zachytit a především udržet dešťovou vodu. Vláha pak neodteče, ale je k dispozici rostlinám, které ji navíc mohou dokonale využít.
Mulčováním proti odpařování vody
Pravidelné mulčování půdu chrání nejen proti neřízenému růstu plevelů, ale také eliminuje důsledky prudkých výkyvů teplot. Mulč v podobě kůry, slámy, lupení, trávy nebo ještě nerozloženého kompostu působí jako hnojivo a navíc zabrání půdní erozi. Pomůže také v půdě udržet vláhu potřebnou pro rostliny. Doplníte-li pravidelnou péči o půdu zálivkou vedenou přímo ke kořenům rostlin, například v podobě kapkové závlahy, dočkáte se velmi vysokých výnosů při minimální námaze.
Nebojte se ani tekutých hnojiv
Výhodou kapkové závlahy je možnost hnojení přímo při zalévání. Využijete-li tekutá hnojiva pro podporu růstu, tvorby plodů a květů, můžete je přilít přímo do sudu, z něhož je kapková závlaha napájena. Podmínkou je ovšem napojení hadice prostřednictvím čerpadla pro závlahy a ne jeho přímé napojení na vodovodní řad. Kromě uměle připravených tekutých hnojiv, můžete použít také organická hnojiva na přírodní bázi. Velice výživný je pro rostliny například zkvašený drůbeží trus nebo výluh z kopřiv. Ty podpoří růst půdních mikroorganismů zodpovědných za rozklad organických zbytků a tvorbu humusu. Vaše zelenina i květiny tak budou mít k dispozici dostatek živin pro svůj růst i tvorbu plodů a odměna za vaši chytrou a ne příliš velkou námahu vás nemine.