Jak zvýšit schopnost půdy na vaší zahradě udržet vláhu?

Většina zahradníků zřejmě ví, že základem úspěchu při pěstování čehokoliv je kvalitní a dobře prohnojená půda s dostatkem živin, která poskytne rostlinám odpovídající prostředí pro jejich vývoj, ale také dokáže zadržet vláhu, která se do ní dostane deštěm či zálivkou. Jak půdu na svojí zahradě v těchto vlastnostech podpořit a vylepšit tak její vlastnosti?

Čím více humusu, tím lépe

Každý rok na podzim je potřeba půdu na zeleninových i květinových záhoncích pořádně nakypřit rytím a zároveň jí dodat živiny. Nebojte se do ní zarýt všechny organické zbytky ze zahrady či kuchyně. Máte-li kompostér, rozhodně jej při rytí do záhonků vyprázdněte. Úrodná půda by měla být provzdušněná a krásně kyprá. Právě takový typ půdy je potom schopen dobře zachytit a především udržet dešťovou vodu. Vláha pak neodteče, ale je k dispozici rostlinám, které ji navíc mohou dokonale využít.

Mulčováním proti odpařování vody

Pravidelné mulčování půdu chrání nejen proti neřízenému růstu plevelů, ale také eliminuje důsledky prudkých výkyvů teplot. Mulč v podobě kůry, slámy, lupení, trávy nebo ještě nerozloženého kompostu působí jako hnojivo a navíc zabrání půdní erozi. Pomůže také v půdě udržet vláhu potřebnou pro rostliny. Doplníte-li pravidelnou péči o půdu zálivkou vedenou přímo ke kořenům rostlin, například v podobě kapkové závlahy, dočkáte se velmi vysokých výnosů při minimální námaze.

Kapénková hadice bez kompenzace tlaku 50m

Nebojte se ani tekutých hnojiv

Výhodou kapkové závlahy je možnost hnojení přímo při zalévání. Využijete-li tekutá hnojiva pro podporu růstu, tvorby plodů a květů, můžete je přilít přímo do sudu, z něhož je kapková závlaha napájena. Podmínkou je ovšem napojení hadice prostřednictvím čerpadla pro závlahy a ne jeho přímé napojení na vodovodní řad. Kromě uměle připravených tekutých hnojiv, můžete použít také organická hnojiva na přírodní bázi. Velice výživný je pro rostliny například zkvašený drůbeží trus nebo výluh z kopřiv. Ty podpoří růst půdních mikroorganismů zodpovědných za rozklad organických zbytků a tvorbu humusu. Vaše zelenina i květiny tak budou mít k dispozici dostatek živin pro svůj růst i tvorbu plodů a odměna za vaši chytrou a ne příliš velkou námahu vás nemine.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *