Jak poznat stáří starožitného svítidla? Řiďte se uměleckým stylem

Jednotlivá starožitná svítidla pocházejí z různých uměleckých stylů. Na základě nich přitom můžete určit, jak přibližně může být daný kousek starý. Víte, jakých 5 nejčastějších uměleckých stylů se u starožitných svítidel objevuje?

Všechny umělecké styly se vzájemně prolínaly

České území nejvíce ovlivnily čtyři hlavní umělecké styly a jeden doplňkový. Jedná se o secesi, kubismus, art deco, funkcionalismus a retro. Platí přitom, že jednotlivé umělecké styly se v historii částečně prolínaly. Není proto možné jednoznačně říct, že v určitém roce daný styl začal a v určitém roce naopak skončil.

A co je tedy pro jednotlivá starožitná svítidla vyrobená v daných uměleckých stylech charakteristické?

Secese pracuje s květy a ornamenty

Pro starožitná svítidla vyrobená v období secese jsou charakteristické ozdobné prvky v podobě nejrůznějších květů a ornamentů. Ty si přitom kladly za cíl znázorňovat splynutí člověka s přírodou. Mezi nejčastěji používané materiály patřila především mosaz, měď, železo a bronz. Stínidla měla obvykle tvar květů nebo koule. Bývala buď čirá, matovaná nebo barevně zdobená.

Kubismus používá geometrické tvary

Kubismus symbolizuje avantgardní umělecké hnutí, které v tehdejší době významně ovlivnilo uměleckou tvorbu. Kubistická svítidla pracují především s nejrůznějšími geometrickými tvary (například krychle, kvádry a pětihrany). 

Art deco je dekorativní

Pod pojmem art deco se skrývá dekorativní umělecký styl. U starožitných svítidel se projevuje především provedením ve tvaru půlměsíce. Co se materiálů týče, pracovalo se především s čistou mosazí nebo mědí, které se postupem času různě povrchově upravovaly.

Funkcionalismus pracuje s funkčními tvary

Pro svítidla vyrobena v odbobí funkcionalismu jsou charakteristické jednoduché funkční tvary. Tyto kousky se vyráběly z chromované mosazi, kterou postupem času začalo nahrazovat chromované železo. 

Retro není vyloženě umělecký směr

Pojmem retro se nemyslí vyloženě umělecký směr, ale označují se tak svítidla vyrobená mezi lety 1950 až 1970. Pro retro lustry jsou typické jednoduché tvary a z materiálů se nejčastěji používal hliník a chromované železo. 

Více informací z oblasti starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *