Jak správně zvolit tloušťku a průměr trubek pro vodovodní systém?

Výběr správné tloušťky a průměru trubek je klíčovým faktorem pro efektivní a bezproblémový provoz vodovodního systému. Ať už se jedná o novou instalaci nebo rekonstrukci stávajícího vodovodního potrubí, správný výběr zaručí dlouhodobou spolehlivost a funkčnost celého systému. V tomto článku se zaměříme na to, jak vybrat optimální tloušťku a průměr trubek pro vaše vodovodní potrubí, a představíme vám základní rozdíly mezi KG potrubím a drenážním potrubím.

Základní rozdělení trubek

Než se pustíme do výběru správné tloušťky a průměru, je důležité rozlišit mezi různými typy trubek. Vodovodní potrubí je základním stavebním prvkem každého vodovodního systému a slouží k distribuci pitné vody. KG potrubí, známé také jako kanalizační potrubí, je určeno pro odvod odpadních vod a je charakteristické svou vysokou odolností vůči chemickým látkám. Drenážní potrubí se pak používá k odvádění přebytečné vody z půdy nebo stavebních konstrukcí.

Jak vybrat průměr trubek

Průměr trubky by měl být zvolen na základě očekávaného průtoku vody. Pro běžnou domácnost obvykle postačí průměr vodovodního potrubí 15 až 20 mm. V případě, že očekáváte vyšší spotřebu vody (např. větší počet spotřebičů, více koupelen), je vhodné zvolit průměr 25 mm nebo více. Pro KG potrubí a drenážní potrubí se průměr volí podle množství a typu odpadní vody, kterou je potřeba odvést.

Výběr tloušťky trubek

Tloušťka trubek je důležitá z hlediska odolnosti proti tlaku vody a mechanickému poškození. Pro vodovodní potrubí se doporučuje volit trubky s vyšší tloušťkou stěny, což zajišťuje lepší odolnost proti praskání a delší životnost systému. U KG a drenážních potrubí je tloušťka stěny důležitá pro odolnost vůči vnějším tlakům, například zeminy.

Závěr

Správný výběr tloušťky a průměru trubek je zásadní pro efektivní fungování vodovodního systému. Při výběru je třeba vzít v úvahu očekávaný průtok vody, typ a množství odpadní vody a potenciální mechanické namáhání. Nezapomeňte, že investice do kvalitního vodovodního potrubí, KG potrubí nebo drenážního potrubí se vyplatí v dlouhodobém horizontu díky nižším nákladům na údržbu a opravy. Pokud si nejste jisti správným výběrem, neváhejte se obrátit na odborníky, kteří vám s výběrem rádi pomohou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.