Družstevní byt vs. byt v osobním vlastnictví
Dva naprosto rozdílné modely, s nimiž se můžete setkat při nákupu nové bytové jednotky. Odlišný typ vlastnictví, se kterým se pojí určité výhody a nevýhody. Byt v osobním vlastnictví je vaším plnohodnotným majetkem. Družstevní byt je majetkem konkrétního družstva a vy jste pouze členem.
Pojďme se podívat na několik situací, v nichž lze spatřovat zásadní rozpory.
Financování bytu
Vše začíná již v prvopočátečním pořizování nemovitosti. Velká spousta lidí nedisponuje značnými úsporami, proto využívá řady peněžních produktů pro uhrazení nákupní ceny. Jde-li o byt v osobním vlastnictví, lze užít výhodného hypotéčního úvěru, jelikož máte možnost ručit bytem.
U družstevního bytu se tato varianta nenabízí, maximálně méně zajímavé stavební spoření. Nutno však podotknout, že suma za tyto bytové prostory bude podstatně menší.
Opravy a rekonstrukce
Rozhodnete-li se zasahovat do podoby bytu formou modernizace, nejste u osobního vlastnictví povinni cokoliv hlásit. Opakem toho je druhý model, kde se vždy obracíte na družstvo, jež váš počin musí schválit. I když bude rekonstrukce financována vámi samotnými.
U drobných stavebních prací tato nutnost neplatí.
Rozhodovací právo
Pakliže zvolíte byt v osobním vlastnictví a jste členy společenství vlastníků, jsou jakákoliv zásadní rozhodnutí týkající se bytového domu podrobována hlasování. Obvykle platí, že čím větší byt, tím vyšší síla hlasu.
U družstevního bytu je model – co člen, to hlas. Vše je pak realizováno na členské schůzi při nadpoloviční většině zúčastněných.
Vše má své pro a proti
Máte-li možnost, určitě volte byt v osobním vlastnictví, který má z hlediska případného prodeje i vyšší tržní hodnotu. Družstevní byt může být alternativou v okamžiku, kdy chcete vynaložit méně finančních prostředků a byt v následujících letech odkoupit a převést do osobního vlastnictví.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Sira Anamwong).