Stavební stroje pro hutnění zemin. Jaký je rozdíl mezi vibrační deskou a vibračním pěchem?

Vibrační deska patří mezi stavební stroje stejně tak, jako vibrační pěch. Oba stroje se pak využívají na hutnění zemin. Zajímá vás, jaký je mezi nimi rozdíl a kde všude se tyto zdánlivě stejné stroje využívají? My vám to prozradíme.

Vibrační pěch

Vibrační pěch nebo také mechanické dusadlo se slangově nazývá žába. Patří mezi hutnící stavební stroje. To znamená, že je vibrační pěch určen pro hutnění zeminy. Využívá rázový účinek a uplatnění najde zejména tam, kde není možné využít větší vibrační desky. Takže například ve výkopech nebo kolem potrubí. Díky rázovému účinku a své vysoké úderové síle se hodí i pro udusávání špatně zhutnitelných materiálů – jílů.

Vibrační deska

Vibrační deska patří mezi hutnící stroje – stroje určené pro hutnění zemin nebo živic (asfaltů). Jednosměrné vibrační desky jsou velmi universální hutnící stroje, i když díky své nepříliš velké hmotnosti mají poměrně malý výkon. Používají se pro hutnění zemin – podkladní vrstvy staveb, hutnění živic – při opravách silnic a nezastupitelné jsou při pokládce zámkové dlažby. Reverzní vibrační desky jsou stroje s velkým hutnícím účinkem. Ty se používají pro hutnění zemin nebo živic – zásypy, navážky nebo náspy.

Proč je hutnění zemin tak důležité

Oba stroje tak mají společného, že se využívají všude tam, kde je zapotřebí zhutnění zeminy a štěrků. Což je zejména při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu. Oba tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zlepšují a zvyšují stabilitu podloží. Hutnění zeminy a štěrků by se tak určitě nemělo nikdy podceňovat. Protože pokud k němu během stavby nedojde, můžeme být svědky sesedání silnic, propadání chodníků, praskání základů nebo zdí domů, porušování potrubí, půdní eroze a dalších nechtěných negativních vlivů.

Hutnění je přitom v podstatě levný a jednoduchý způsob, jak zabránit budoucím možným drahým, a především komplikovaným opravám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *